úterý 7. listopadu 2017

Arduino elektroměr, plynoměr a vodoměr

V sobotu 4. listopadu jsem měl na konferenci OpenAlt přednášku na téma odečítání elektroměru a vodoměru. Dlouho jsem se na tuto přednášku těšil, protože jsem ty odečty energií doma řešil déle než čtyři roky, nasbíral jsem při tom hromadu zkušeností a měl jsem velkou chuť se o ně podělit, abych dalším lidem ušetřil procházení slepých uliček a ještě přitom všechny pobavil mými pracovními postupy.

Bohužel jsem na to dostal jen 25 minut, což na tak velké téma nestačilo. Snažil jsem se říct všechno, ale po přednášce jsem měl pocit, že jsem řadu věcí jen nakousl a nedokončil, a některé důležité jsem dokonce zapomněl říct úplně.

Proto teď přistupuji k novému experimentu, kdy zkouším tutéž přednášku udělat znovu, doma, v klidu, bez časového omezení. Samotná prezentace ve formátu PDF je jako všechny moje předchozí dostupná na webu zde: pstehlik.cz/prezent/

Čerstvě natočené domácí video je tady: https://youtu.be/d-WzQa8GsAU


Ještě pár linků k věcem, které zmiňuju v přednášce:

Náhodně vygooglovaný 1fázový elektroměr.

Můj 3D model násadky odečítače vodoměru v OnShape.

Ebay odkaz na elektricky ovládaný ventil (až link přestane časem fungovat, použijte ta klíčová slova pro vyhledání nového prodejce stejné věci):
"DC 12V DN20 CR01 2 Way Brass Motorized Valve Electrical Ball Valve".

Plynoměr 3D tisk: Elster BK-G4 Gas Meter Sensor Clip

Budu rád, když vás tato moje domácí a OpenAlt přednáška povzbudí k vlastnímu bastlení :-) Určitě se pochlubte v komentářích buď tady na blogu nebo na G+ či na příští konferenci, kde se jistě potkáme :-)

P.S. ve videu nejspíš několikrát spletu kW a kWh (okamžitý odběr a celkovou spotřebu za určitý čas), ale nic si z toho nedělám. Hádám, že si to většina lidí dokáže v hlavě opravit. Komu to nějak víc vadí, ať se na to video raději nedívá.

13 komentářů:

 1. Ahoj Petře. Děkuji za tvůj článek a pěkné video. Po zhlédnutí mě to natolik nakoplo, že jsem ihned ze šuplíku vytáhl jeden Wemos mini ESP8266 a začal sestrojovat měření plynoměru :-) Menší problém byl s výběrem vhodně citlivého jazýčkového relé, nicméně vše se podařilo (TAP 15) a po vytvoření PHP stránek na domácím NASu již nemusím chodit opisovat měsíční stavy, vše je plně funkční, zautomatizované a zapisované. Jen brzy vyměním HW za ESP32, protože jako další chci připojit elektroměr, vodoměr a další jiné analogové měření. Takže ještě jednou moc díky a ber to jako pozitivní impuls k prospěšnosti tvé osvěty. Ahoj Tom

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Objevil jsem
  - https://www.aliexpress.com/item/5-45-A-220V-50HZ-voltage-current-single-phase-Din-rail-KWH-Watt-hour-energy/32813249295.html
  - https://www.aliexpress.com/item/5-65-A-230V-50HZ-voltage-current-DDS238-2-ZN-S-single-phase-Din-rail/32812065998.html

  To sexy mi prijde, ze je existence RS485/modbus. Takze by se daly vycitat vsechny informace (treba nam se posledni dobou stava, ze zasadne klesne napeti). Jenom jsem jeste nenasel prehled prikazu, na ktere reaguje. Ale asi nemuzu chtit vsechno.

  Jdu jeden koupit na pokusy :)

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj, kdyby jste někdo chtěl podružný vodoměr s originálním impulsním výstupem, pak mohu nabídnou zcela nový kvalitní Siemens. Připojení závit 3/4. Cena 500,- Kč + pošta. A kdyby někomu přebýval s 1" (coulovým) závitem, pak bych měl veliký zájem zase já.

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj Petře, s gustem jsem shlédl tvé video o hledání viníků spotřeby a protože mám rád příběhy s dobrým koncem, tak bych rád věděl, zda ti realizovaná řešení pomohla najít ony viníky zvýšené spotřeby. Dík za odpověď.
  Vláďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To si s dovolením nechám na další přednášku - stavím totiž jedno zařízení, které by mělo pomoci snížit spotřebu a už ho mám skoro hotové, tak bych o něm mohl třeba někde pohovořit :-)

   Vymazat
 6. Moc pěkná přednáška, taky mám doma plastový filtr na vodu a magnet proti tvrdosti vody takže jste ve mě vzbudil obavy o budoucnost filtru, jak je vidět u vás, detekci prasknutí filtru bych možná spíš řešíl kýblem pod filtrem a senzorem v arduinu na hladinu vody nevim jestli by to fungovalo dle mých představ ale bylo by snad pro detekci to rychlejší a přesné. Ještě jednou díky z inspiraci. Jarda V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Řeknu přesně, co by se stalo s kýblem pod filtrem: proud vody o tlaku 6 atmosfér by ten kýbl odfoukl na druhou stranu místnosti, zpřetrhal jakékoliv Arduino senzory a pak by už v poklidu danou místnost vytopil do výše oken, které by poté tlak vody vyvalil ven. Pokud by v místnosti nebyly okna, naplnila by se vodou až po strop.

   Vymazat
 7. dobrý den, také jsem jeden čas zkoumal, jak měřit spottřebu u mě doma. Narazil jsem na tento projekt, který je taky zajímavý a má zajímavou myšlenku snímání proudu. Jestli to neznáte tak tady, je tam vše pěkně popsané: https://learn.openenergymonitor.org/electricity-monitoring/ac-power-theory/introduction

  OdpovědětVymazat
 8. Narazil jsem na další zajímavý čip CS5460A, jednofázový měřič el energie. Obsahuje vše potřebné pro měření a má i SPI připojení. Viz Datasheet. http://www.farnell.com/datasheets/32393.pdf

  OdpovědětVymazat